W przeszłości Hammam służyła jako łaźnia z wannami przeznaczona dla bogatej szlachty i finansowych magnatów. Obecnie jest publiczną łaźnią, z której korzystać mogą nie tylko goście uzdrowiska. Goście uzdrowiska wykorzystują ją jako miejsce odpoczynku i korzystania z masaży. Jej przyjemna atmosfera, piękno i orientalne wnętrza potrafią wyczerpany organizm naładować energią, a w ten sposób pomnożyć pozytywne działanie unikatowych źródeł leczniczych.
Historia
tej ważnej budowy rozpoczęła się w chwili, gdy ówczesna właścicielka uzdrowiska - Ifigénia de Castries d´Harcourt, ujrzała na światowej wystawie w Paryżu model luksusowej łaźni tureckiej. Była nim oczarowana. Pojechała do Egiptu i tam poprosiła zastępcę króla Izmaila o zgodę na budowę Hammamu w Trenčianskich Teplicach. Izmail przystał na jej prośbę i wysłał z nią do Trenčianskich Teplic swojego nadwornego architekta. Hammam, co w tłumaczeniu znaczy „łaźnia“, została postawiona w roku 1888 i od tamtej pory budynek nie ma sobie równych w Europie.
Architektura
Pierwsza rzecz, która zaskakuje odwiedzających zaraz po wejściu do budynku to oświetlenie hali Hammamu przez trzy kopuły ze szklanymi otworami, wywołujące wrażenie rozgwieżdżonego nieba. Architekt Schmoranz na ścianach zaprojektował obraz dwóch kolorowe rozety, na wzór rozet kościelnych. Każda część poręczy na galerii została wykuta z jednego kawałka kamienia, na środku hali została umieszczona marmurowa fontanna. Pasy arabesek wiją się do trzech kopuł, które tworzą sklepienie całego budynku. Dwa rzędy słupów wykutych z delikatnego piaskowca oddzielają halę Hammamu od pomieszczeń na odpoczynek, wyłożonych ozdobnymi płytkami, na ścianie co drugiego pomieszczenia znajduje się monogram Ifigénie de Castries.
Dziś Hammam służy gościom uzdrowiska jako miejsce odpoczynku i poddawania się masażom. Jest dostępna dla każdego, zarówno jako miejsce wykonywania zabiegów uzdrowiskowych, jak i ciekawy zabytek historyczny. Wszyscy, którzy wyzdrowieli i jeszcze wyzdrowieją w trenčianskoteplickim Hammame mogą przypomnieć sobie znany cytat: „Istnieje jeszcze większe szczęście niż być zdrowym, a jest nim wyzdrowieć”