Budva to historyczny kurort, w którym możemy podziwiać średniowieczną starówkę, która często bywa nazywana „Dubrownikiem w miniaturze”. Dawniej była tu twierdza warowna otoczona murami obronnymi. W Budvie warto przejść się uliczkami Starego Miasta, zajrzeć do katedry św. Jana wraz z jej strzelistą, białą wieżą, odwiedzić cerkiew Świętej Trójcy z owalną kopułą oraz pochodzić po Cytadeli, która jest umiejscowiona w południowej części cypla, jako zwieńczenie murów obronnych. Nieopodal Budvy znajduje się także malownicza wysepka św. Mikołaja, często nazywana czarnogórskimi Hawajami.
Kotor i pobliskie miasteczka
Niedaleko Budvy znajduje się także Kotor, chyba najładniejsze miasto w całej Czarnogórze. O jego wyjątkowości zadecydowało malownicze położenie w Zatoce Kotorskiej. Stare Miasto jest otoczone murami obronnymi, a wewnątrz tuż po wejściu, przez jedną z trzech zabytkowych bram, mamy duże skupisko zabytków, na które warto poświęcić swój czas, by je choć z zewnątrz zobaczyć. Można zwiedzić kościół św. Michała oraz katedrę św. Tripuna, ale także cerkiew św. Łukasza czy jeden z wielu wybudowanych tam pałaców (np. Drago – gotyckie zdobienia). Jeśli szukamy niezapomnianych widoków, to trzeba udać się na pobliską górę św. Jana, aż na sam szczyt do ruin twierdzy. Stąd rozpościera się niezapomniany widok.
Zwiedzanie Czarnogóry
Bar
Kolejnym urokliwym miejscem nad Zatoką Kotorska, do którego warto wstąpić jest Perast. Miasteczko to w przeszłości było pod panowaniem Wenecjan, przez co większość zabudowy jest wybudowana w charakterystycznym, włoskim stylu. Kręte uliczki same poprowadzą nas do najciekawszych zakątków, gdzie możemy zobaczyć ruiny twierdzy weneckiej, starych budowli sakralnych oraz Muzeum Miejskiego. Obok głównego portu Czarnogóry – Baru, znajduje się stara, zabytkowa część miasta – Stari Bar. To właśnie tu można zwiedzić ruiny twierdzy oraz osadę, które regularnie były niszczone przez działania wojenne i przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło Czarnogórę (1979). Uchowały się przed kompletnym zniszczeniem otaczające miasto mury, cytadela i dwa kościoły, a wieże zegarową, kościół św. Jana, Pałac Książęcy z XV wieku odbudowano na nowo.
Najbardziej wysuniętym na południe kurortem jest popularny Ulcinj. Miasteczko to jest nie tylko znanym ośrodkiem wypoczynkowym, ale można w nim zobaczyć mieszaninę kulturową. Właśnie tu stoją w bliskiej odległości meczety z minaretami, kościoły i cerkwie. Najbardziej interesujący jest meczet Namadjah i Paszy oraz cerkiew św. Mikołaja. Przed wiekami Ulcinj był ostoją piratów, z tamtych czasów pozostała zabytkowa twierdza, która broniła wejścia do miasta drogą morską. Można tu odwiedzić Muzeum Stari Grad z eksponatami z różnych epok, ale także Wieżę Balsica i Dwór Balsica, które obecnie pełnią funkcje publiczne (galeria, restauracja) oraz Pałac Venezia, w którym jest teraz hotel.
Budowle obronne
Prawdziwym zagłębiem budowli obronnych jest Herceg Novi, w którym znajdują się aż trzy twierdze: Kali Kula, Forte Mare i Spanjola. Każda z nich jest zachowana w dobrym stanie, i z każdej z nich rozpościera się inny, urokliwy widok. Herceg Novi jest nazywane miastem schodów, ze względu na niemal niekończące się zaułki i uliczki. Można tu zobaczyć na jednym z placów, cerkiew św. Michała Archanioła otoczoną czterema palmami.
Zwiedzanie Czarnogóry
Cetinje – Mauzoleum Piotra II Petrovicza – Niegosza
Z kolei w dawnej stolicy Czarnogóry – Cetinje też jest kilka zabytków godnych zobaczenia. Główną atrakcją jest cerkiew na Ćipurze, gdzie są złożone prochy króla Czarnogóry Mikołaja I i jego małżonki oraz monastyr Narodzenia Matki Bożej. W bliskiej odległości można zobaczyć także budynek Bilardówki, czyli siedzibę władców Czarnogóry. W Cetinje są jeszcze inne stare kościoły i cerkwie, jednak warto udać się na wzgórze Orla Skała, skąd rozciąga się śliczny widok na okolicę oraz na Park Narodowy Lovćen.
Jeśli przebywamy na wakacjach w znanym kurorcie Sutomore, musimy koniecznie udać się do ruin twierdzy Haj-Nehaj na wzgórzu Golo Brdo i zobaczyć kościół św. Tekli, w którym są dwa ołtarze: katolicki i prawosławny