ul. Kępa 6, Czaniec +48 519 395 478 jadrantravel@jadrantravel.pl

Hotel El Mar Petrovac - Dobry serwis !

OD 29 EURO / Dzień
Hotel El Mar Petrovac - Dobry serwis !

Hotel El Mar Petrovac - Dobry serwis !

Villa Big Enex znajduje się w centrum Petrovaca, tuż obok hotelu "Castellastva" oraz hoteli "Vile Oliva" i "Palas".

Plaża miejska znajduje się około 150 metrów .Hotel został niedawno odnowiony i wyposażony.

Budynek posiada 80 miejsc noclegowych w pokoje dwu i trzyosobowych  z łazienką, telewizorem, lodówką, telefonem i klimatyzacją.

W pensjonacie znajdziecie restaurację, w której serwowane są  specjały miejscowej kuchni, recepcję oraz ogród letni.

Śródziemnomorska roślinność, wspaniała piaszczysta plaża, parki Petrowca wpłyną na to iż wasz pobyt w willi Bigenex nie będzie zwyczajnym, będzie wspaniałym, niezapomnianym.

W pomieszczeniach ogólnodostępnych można korzystać z bezpłatnego bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Z obiektu można w 20 minut dojechać do miasta Budva, a w 30 minut - do miasta Bar i Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego.

Dojazd z hotelu na dworzec kolejowy w miasteczku Sutomore zajmuje 15 minut. 

Checkin: 14:00
Checkout: 10:00
Centrum: 100m
Sklepy: 100m
Plaża: 150m
Udogodnienia obiektu
Hol / Lobby
Kawiarnia
Ogród
Ogrzewanie
Pakowane Lunche
Parking
Piesze Wycieczki
Pokoje dla Niepalących
Pokoje Rodzinne
Prywatny Ogród
Przechowalnia Bagażu
Restauracja
Szybkie Zakwaterowanie / Wykwaterowanie
Słoneczny taras
Tenis Stołowy
Petrovac

Lokalizacja Petrovac

Petrovac to mała miejscowość 10 km od Przna. Pierwszy raz wspomniana w XII wieku jako wieś o nazwie Lastva. W XVI wieku władali nią Wenecjanie. W tym czasie, w północnej części zatoki, zbudowany został w celu obrony twierdzy zamek (Castello), który jest teraz klubem nocnym. Petrovac zmienił kilka nazw na przestrzeni wieków ( Lastva, Kastel Lastva, Kastio ) i wreszcie po I wojnie światowej została przy nazwie, która jest do dziś. Duża liczba godzin słonecznych i pięknych plaż, otoczonych lasami sosnowymi i gajami oliwnymi jest powodem dla którego warto odwiedzić Petrovac. Na szczęście udało mu się zachować swój tradycyjny wygląd i urok, a więc pozostał on miejscem na spokojny wypoczynek. Kawiarni i restauracji jest pełno wzdłuż promenady, więc można zrelaksować się idąc na spacer, a następnie spróbować specjałów czarnogórskiego wybrzeża. Odwiedź piaszczystą plażę w pobliżu - Lucice, która jest tylko 10 minut spacerem. Na zapleczu plaży można odpocząć w cieniu dębowych i sosnowych lasów. Miłośnicy nurkowania mogą korzystać ze zwiedzania wód otaczających wyspy Katic i Św. Niedziela.
Pokój Standard

Pokój Standard

Vila posiada 80 miejsc noclegowych w pokojach dwu do czteroosobowych z łazienką, telewizorem, lodówką, telefonem i klimatyzacją.

Pokoje trzyosobowe zawiera dwa pojedyncze łóżka i rozkładaną sofę, czteroosobowe pokoje to dwa pojedyncze łóżka i łóżko podwójne
Każdy z pokoji ma własna łazienkę, taras, pokoje sa klimatyzowane z lodówka,  LCD TV.

18-22 metry kwadratowe

Wyposażenie:
    • Telewizja Satelitarna
    • Klimatyzacja
    • Łazienka
    • Lodówka
    • Bezprzewodowy Internet Wifi
    • Kolorowy Telewizor
    • Dostęp Do Internetu
    • Telefon
    • TV
    • Budzik
    • Radio
    • Wyposażenie Łazienki
    • Czajnik Bezprzewodowy
    • Ogrzewanie
Restauracja

Restauracja

Restauracja hotelowa serwuje dania kuchni regionalnej i międzynarodowej.

Posiłki serwowane są w formie bufetu z regionalnymi posiłkami do każdego posiłku

Wliczone w cen wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje w formie bufetu z napojami  

Za dodatkową dopłatą 6 € zyskacie lunch/obiad 

Kuchnia Regionu

Kuchnia Regionu

Kuchnia bałkańska ma bardzo wielu zwolenników. Będąc w Czarnogórze warto wstąpić do restauracji i zapytać kelnera o regionalne potrawy godne polecania. Oczywiście obowiązkowo trzeba zamówić grillowaną rybę polaną domową oliwą z posiekanym czosnkiem i pietruszką, podawaną z sałatką ze świeżych, sezonowych warzyw lub owoce morza.
Osobiście gorąco polecamy restauracje przy rzece Ada Bojana w okolicy Ulcinj – serwują tam wyśmienite świeżo złowione ryby.

Potrawy charakterystyczne dla czarnogórskiej kuchni:

  • pljeskavica – stek z grila
  • ražnjići – szaszłyk
  • ćevapčici – pikantne mielone kotleciki podawane z ajvarem (pastą z papryki)
  • popeci na podgorički način – rolada mięsna wypełniona szynką i serem
  • džigerica –  wyśmienita i soczysta wątróbka grillowana, serwowana z chlebem lub innym dodatkiem
  • čorba – gęsta zupa warzywna z kawałkami mięsa
  • šopska –  sałatka pomidorową z serem feta i dodatkiem octu oraz czosnku

W restauracjach podaje się baraninę i jagnięciną pieczoną na rożnie lub w popiele pod specjalnym metalowym przykryciem, tzw. saciu, zupę rybną, wędzonego lub pieczonego karpia z jeziora Szkoderskiego albo ryby morskie.
Ryby przygotowuje się na kilka sposobów: z rusztu, leszo i brodet. Przy pieczeniu rybę podlewa się esencją z ziół aromatycznych, najczęściej z rozmarynu. Podaje się z sosem czosnkowym z pietruszką i olejem z oliwek, z jarzynami i sałatą.

Najpopularniejsze alkohole:

  • rakija – słynna, bardzo mocna wódka otrzymywana przez destylację przefermentowanych owoców (winogrona, śliwki, brzoskwinie, morele, jabłka, figi, pigwy, czasem mieszana z innymi składnikami: zioła, miód, wiśnie i orzechy
  • loza – wódka z winogron
  • Nikšićko pivo (Nikszićko piwo) wyprodukowane z jęczmienia, wody górskiej i gorzkiego i aromatycznego chmielu, zawiera 11,8 % ekstraktu i 5% alkoholu
  • vranac – czerwone wino wytrawne w kolorze rubinu, o przyjemnym smaku owocowym, zawiera 12% alkoholu
  • krstač – białe wino wytrawne
Plaża i Relaks

Plaża i Relaks

Białe plaże oraz turkusowe morze adriatyckie to największe zalety Petrovac na Moru. W mieście można wynająć sprzęt do uprawiania wszelkich sportów wodnych i nie tylko.

Popularne jest tam, bowiem, także wspinanie się na klify oraz wycieczki rowerowe. Najwięcej turystów wynajmujących domki letniskowe Petrovac na Moru uprawia jednak sporty wodne.

Przejrzyste wody Morza Adriatyckiego kuszą swym cudownym kolorem i przyjemna temperaturą. Zdecydowani na morskie przygody mogą oddać się żeglowaniu, serfowaniu, nartom wodnym i wielu innym wodnym rozrywkom.

Popularne są wycieczki do podwodnych jaskiń, podczas których eksploruje się niezwykle malownicze groty.

Plaże zachęcają do gry w siatkówkę plażową oraz przyjemnegi leniuchowania na leżakach. Apartamenty Petrovac na Moru każdego roku odwiedza także wielu wędkarzy. Mieszkańcy nadmorskich zatoczek chętnie zabiorą każdego na wędkarską wycieczkę.

Plaża w Petrovacu

Plaża w Petrovacu

Petrovac nie należy do dużych miast, ale może za to zaoferować bardzo duże i piękne plaże, dzięki czemu jest tu dużo miejsca dla relaksu i rozrywki dla wszystkich gości.

Największa plaża w Petrovac to miejska plaża. Jest ona piaszczysta, ma około 600 metrów długości. Piasek, którym jest pokryta ma charakterystyczną, czerwonawą barwę. Jest to jedna z najbardziej popularnych plaży na Riwierze Budvy. W pobliżu znajdują się liczne bary plażowe, a także hotele.

W odległości 500 metrów od Petrovac w kierunku Baru znajduje się port, a przy nim plaża. Jest to mała zatoka o długości 220 metrów z barem i kawiarniami w okolicy . Na końcu plaży znajduje się zjeżdżalnia, która jest idealny dla dzieci .

Plaża Buljarica znajduje się w odległości 2km od Petrovac w kierunku Baru i ma długość około 2,4km. Obok plaży znajduje się kilka parków i ośrodków kempingowych. Można stąd przejść spacerem na drugą plażę Lucice, do której prowadzi, przez zielone wzgórza oddzielające te dwie plaże, ścieżka.

Lucice ma kształt małej zatoce o długości 220 metrów. Znajduje się tu bar, w pobliżu są także kawiarnie. Jest to wspaniałe kąpielisko, które pozostaje wciąż niemal dziewicze, pomimo dużej liczby gości. Morze jest tu bardzo płytkie, a w tle znajdują się cyprysy i sosny.

Perazica to mała piaszczysta plaża, położona między dwoma skalnymi klifami.

Plaża Rezevici znajduje się między Petrovac i Sveti Stefan, w otoczeniu drzew oliwnych, około 6km.od Petrovac. Na plaży znajduje się bar plażowy/restauracja z galerią sztuki i ogrodem , w którym rosną warzywa i śródziemnomorskie zioła. Latem rozbrzmiewa stąd muzyka etniczna, jazz, reagge.

Drobni Pijesak znajduje się pomiędzy St.Stefan a zaciszną zatoką Rezevica. Ma długość 240 metrów. Cała plaża pokryta jest drobnym, żółto- białym piaskiem. Jest tu restauracja z barem na plaży i źródło wody pitnej.

Plaża Percin znajduje się między Buljarice i Canj w zacisznej zatoczce, o długości około 300 metrów. Na plaży znajduje się bar, restauracja na plaży .

Plaże w okolicy

Plaże w okolicy

Riwiera Budvy oferuje turystom piękne, piaszczyste i żwirowe plaże, które rozciągają się na długość 38km. MKnóstwo małych zatoczek, laguny z małymi wysepkami i wyspa św. Mikołaja, czynią z tej części wybrzeża Czarnogóry naturalną rzadkość.

16 plaż na Riwierze Budvańskiej ma najwyższą klasę jakości, a najbardziej znane z nich to Jaz 1- 200m, Mogren 1 i Mogren 2- 350m, Slovenska Plaża- 1600 m, Bečići 1- 950m, Kamenovo – 330m , Pržno – 260m, Miločer – 280m, Sveti Stefan – 1170m, Drobni Pijesak – 240m, Petrovac – 600m, Lučice – 220m i Buljarica – 2000 m.

Buljarica
Ta plaża znajduje się 1 km od Petrovac, na drodze do Baru i ma około 2000 m długości. Wzdłuż plaży jest kilka kempingów i wiele miejsc do wypoczynku.

Crvena Glavica
Crvena Glavica to zbiór plaż i kemping dla nudystów. W sumie plaże mają długość 500 m i charakteryzują się specyficznym dla czerwonym piaskiem i kamieniami. Za plażami znajduje się pas roślinności i naturalnych kamieni.

Drobni Pijesak
Na południe od Petrovac, między Sveti Stefan i Rezevici, w zatoczkach, jest plaża Drobni Pijesak. Długość plaży to 240 metrów. Charakteryzuje się żółtawym kolorem piasku.

Jaz
2,5km od Budvy, w kierunku Tivatu znajduje się plaża Jaz, którą tworzą dwie piaszczyste plaże o łącznej długości 1200metrów. W okolicy plaży znajduje się kemping oferujący 2000 miejsc. Całkowita powierzchnia plaży to 22 500m².

Kamenovo
Kamenovo to plaża o długości 330m i znajduje się między Bečići i Pržno. Jest to jedna z kilku małych piaszczystych plaż Riwiery Budvy. Piasek, który jest na dnie morza daje morzu turkusowy kolor.

Lucice
Ta plaża jest tylko 500 m od Petrovac, w kierunku Baru, ma kształt małej zatoczki. Plaża jest piaszczysta.

Plaża Milocer
Znana również jako „Plaża Króla” położona jest przy plaży w Reggina, w otoczeniu parków, które zajmują przestrzeń 18 ha. Długość plaży to 280 m, a powierzchnia wynosi 7400 m².

Mogren
Plaże Mogren I i Mogren II są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie hotelowego kompleksu Avala, 150m od starego miasta. Te dwie piaszczyste plaże mają 350 metrów długości i połączone są tunelem. Do plaży prowadzi betonowa ścieżka. Nazwa plaż wywodzi się od hiszpańskiego żeglarza Magrini, który po katastrofie morskiej został odnaleziony na jednej z tych dwóch plaż. Jako wyraz wdzięczności zbudował kościół św. Antoniego. Fantastyczny piasek i dobre nasłonecznienie to dwa czynniki, dzięki którym plaże te są uznawane za najbardziej atrakcyjne na wybrzeżu Czarnogóry. Od czerwca 2004 plaża Mogren ma status „Błękitnej Flagi”, która jest symbolem bezpieczeństwa i czystości tych terenów.
Plaża w Petrovac
Jedna z najbardziej odwiedzanych plaż Riwiery Budvy. Ma 600 m, pokryta jest czerwonawym piaskiem. Plaża w Petrovac należy do rezerwatu przyrody.

Pizana
Ta niewielka plaża ukryta jest we wschodniej części starego miasta i porcie w Budvie. Jego tło wypełnia kurort Budva. Mała, żwirowa plaża ma prawie 50 m długości.

Plaża Slovenska
Grupa czeskich turystów, którzy spędzali tu wakacje w 1935 roku, dała nazwę tej długiej plaży (1 600 m). Zajmuje ona przestrzeń od portu do Hotelu Park. Jej powierzchnia to 24800 m². Plaża ta jest żwirowa, a w tle znajduje się kompleks hotelowy oferujący wiele barów. Na plaży znajdują się boiska do piłki wodnej, siatkówki, tenisa, piłki nożnej, organizowane są skoki na bungee, gra w kręgle i inne.

Wyspa św. Mikołaja
Jest to największa wyspa tej części Adriatyku. Ma długość 2 km i zamyka Zatokę Budva. Wyspa jest pokryta typowo śródziemnomorską roślinnością.
Wyspa ma trzy piaszczyste plaże o łącznej długości 840m długości i powierzchni 2700 m².
Najpiękniejsze plaże na wyspie znajdują się w południowej części wyspy, do której można dotrzeć tylko łodzią

Relaks

Relaks

Petrovac na Moru przyciąga także miłośników historii i przyrody. Niedaleko od miasta znajduje się Jezioro Szkoderskie. Spędzający swe urlopy w mieście turyści, często wybierają się także do średniowiecznego miasteczka Bar, w którym świetnie zachowały się pozostałości starych wałów obronnych, murów i ulic.

Jednym z  ciekawszych zakątków starego miasta jest dom malarza Naoda Zoriva oraz kilka mniejszych studiów malarskich. Za ich przyczyną do Petrovac na Moru zjeżdżają także tłumnie miłośnicy sztuki.

Jako cel podróży turystycznych Petrovac został odkryty w latach trzydziestych ubiegłego wieku. W latach pięćdziesiątych, zbudowano molo, gdzie można zacumować łodzie statki turystyczne i jachty. Dziś całe miasto poświęcone jest turystyce.
Petrovac oferuje szeroki wybór barów, kawiarni i sklepów, które stanowią niezbędne zaopatrzenie.

Tradycyjna kuchnia pełna owoców morza, ryb, makaronów i zieleni spełni oczekiwania każdego gościa, który przybywa do Petrovac. Miasto zdobi wiele naturalnych, kulturalnych i historycznych zabytków, które ukazują bogatą historię tego miejsca

Rozrywki

Rozrywki

Jednym z festiwali odbywających się w Petrovac jest gastronomiczny festiwal „Pašticada Fest” zwany także „Smaki Morza Śródziemnego”. Duża liczba mieszkańców oraz turystów ma w tym czasie okazję spróbować tradycyjnych dań z Paštrovići i wina „Plantaže”, które są oferowane na stoiskach znajdujących się wzdłuż promenady Petrovac.

„Pašticada” jest jednym z trzech festiwali, które odbywają się w ramach projektu „Lato w Budvie”. Jest to projekt, który jest organizowany czwarty rok z rzędu, a jej głównymi organizatorami są Turystyczna Organizacja Budvy, Gmina Budva, Hotel Group „Budvanska Rivijera” i agencja „Copyright”, jako producent wykonawczy. Danie pašticada, czyli petrovacki gulasz wołowy jest przygotowywany przez Stowarzyszenie Kucharzy Czarnogóry. Podczas festiwalu realizowany jest bogaty program rozrywkowy, który rozpoczyna się w godzinach popołudniowych i trwa do późnych godzin nocnych.

Kolejną imprezą jest odbywający się 31 sierpnia największy festiwal folklorystyczny Petrovačka noc, który połączony jest z konsumpcją dań z ryb oraz wina. Jest to impreza, która odbywa się na zakończenie sezonu turystycznego. Na centralnej scenie, która budowana jest naprzeciwko hotelu „Palas”, prezentowane są występy czarnogórskich artystów.

Organizatorzy tego festiwalu w edycji w roku 2013 zapewnili 500 litrów piwa, 800 litrów wina oraz 500 kg ryb, które były bezpłatnie serwowane dla uczestników „Petrovackiej nocy”. Festiwal od wielu lat wspierany jest przez gminę Budva, Turystyczną Organizację Budvy, a także ambasady Austrii, Polski, Niemiec, Instytut Geothego w Belgradzie oraz wielu przyjaciół Festiwalu. Festiwal odbywał się w tym roku już po raz siódmy.

Tego lata odbył się kolejny nowy festiwal. Mianowicie, zespół, który od kilku lat z powodzeniem organizuje „Petrovac Jazz Festival” w lipcu zaproponował coś zupełnie innego, a mianowicie czarnogórski reggae festiwal „Montenegrosun Reggae Fest”.

Sport i Rekreacja

Sport i Rekreacja

Okolice Petrovac to region oferujący wspaniałe warunki dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby preferujące sporty ekstremalne, jak i zwykłą rekreację. Jeśli ktoś potrzebuje szczególnych doznań, to może spróbować swych sił w kilku sportach ekstremalnych. Jeśli jednak nie należymy do „typu” ludzi, którzy lubią wyzwania i wystarczy nam sama myśl o skokach z wysokości i nurkowaniu na dużych głębokościach by otrzymać niesamowitego powera, to mimo wszystko warto skusić się i spróbować niektórych tzw. „adrenalinowych” sportów. Poza tym warto skorzystać z tego typu atrakcji, które oferowane są w pobliżu turystycznych miejscowości. Podobnie wygląda to zresztą w największych regionach turystycznych i zapewnia wraz z pakietem cały adrenalinowych doznań, tak i Riwiera Budviańska gwarantuje tego typu działania. Pierwsze na liście są skoki bungee z 40 metrowej konstrukcji metalowej. Można ją znaleźć na plaży Slovenska. Bungee jest znane jako jeden z najbardziej atrakcyjnych sportów ekstremalnych. Bardzo popularne w ostatnich latach jest także paralotniarstwo. Najbardziej znanym miejsce na Adriatyku jest Brajići – zbocze gwarantujące niesamowite widoki na zatokę Budva. Startowisko dla paralotniarzy położone jest na wysokości 760m n.p.m. Strumienie powietrza pozwalają na lot do plaży Bečići, a podczas całego lotu można doświadczyć wspaniałego piękna tego sportu. Warto także zdecydować się na przejazd na nartach wodnych, które stanowią jeden z najciekawszych „adrenalinowych” sportów. Prowadzone są na morzu przez szybkie łodzie motorowe. Można także spróbować jazdy na nartach z kolejki linowej poprowadzonej z plaży Bečići. Niesamowite światy można odkryć w głębinach morskich, podczas nurkowania z akwalungiem. W Petrovac bez problemu można znaleźć noclegi w pobliżu miejsc nurkowych. Podmorski świat zatoki Budvy przyciąga nurków już od wieków. Riwiera Budvy oferuje różnorodne formy rekreacji, więc każdy, kto spędza tutaj wakacje ma możliwość wyboru przeróżnych działań i aktywności. Można wybrać się na spacer, pobiegać i pojeździć na rowerze wzdłuż linii brzegowej. Są tu liczne boiska i korty zlokalizowane nad samym morzem, niezwykle atrakcyjne dla wszystkich, którzy lubią sporty zespołowe. Prawie każda plaża posiada boiska do siatkówki, a na niektórych z nich są zamknięte boiska do piłki wodnej. Dla tych, którzy lubią spokojne żeglowanie i pływanie dostępne są rowery wodne, kajaki, łodzie czy żaglówki

Zwiedzamy

Zwiedzamy

W Petrovacu możemy zobaczyć w zachodniej części miasta, cerwkie z XIV i XV wieku – św. Ilje i św. Tomasza. Wenecka twierdza – Castel jest obecnie restauracją oraz klubem nocnym i jest umiejscowiona na skałach, na krańcu zatoki.

Można także zobaczyć tu ruiny rzymskiego domu z II wieku. Na przeciw portu w Petrovacu, położone są dwie wysepki: Sveta Ndjelja (Święta Niedziela) oraz Katić.

Na pierwszej zbudowano kapliczkę, jak legenda głosi z wdzięczności za to, że pewien marynarz ocalał z katastrofy swojego statku. Niestety nieco ona ucierpiała, podczas trzęsienia ziemi. Z kolei wyspa Katić jest porośnięta bujną roślinnością. To całkiem atrakcyjne miejsce do nurkowania

Klasztor Rezevici położony jest na malowniczym wzgórzu, niedaleko morza, w pobliżu Petrovac, w bezpośrednim sąsiedztwie słynnego kompleksu turystycznego Sveti Stefan. Zgodnie z legendą, pogańskie świątynie i groby starożytnych kultur istniały tutaj, a niektóre z nich są nadal widoczne. Serbski król Stefan Pierwszy Koronowany spędził trochę czasu w Rezevici. Wybudował kościół Zaśnięcia Matki Bożej, konsekrowany w 1223.

Klasztor Gradiste znajduje się w pobliżu Petrovac, dokładniej w miejscu Buljarica nad autostradą. Jest to zabytek o ogromnym znaczeniu dla historii i kultury Czarnogóry. Zachowała się w nim wielka liczba średniowiecznych fresków. Według legend klasztor został zbudowany w XII wieku, w 1116 roku, a pierwsze pisemne dokumenty mówiące o klasztorze pochodzą z XIV wieku, a dokładniej z 1305 roku, kiedy to wzmiankowany jest w pergaminie króla Milutina

Zwiedzamy w Czarnogórze

Zwiedzamy w Czarnogórze

BAR –  to znany kurort wakacyjny, usytuowany w południowo-zachodniej części Czarnogóry, nad Morzem
Adriatyckim. Malownicze położenie, fantazyjnie postrzępiona linia brzegowa, góry, które prawie „wchodzà do
morza”, ciekawa śródziemnomorska roślinność, a także piaszczyste i żwirowo- kamieniste plaże przyciągają
w ten rejon rzesze turystów z całego świata.   

ULCIJN – ok. 25 km od miejscowości Bar, jest miastem najdalej wysuniętym na południe Czarnogóry. Posiada jedną z najładniejszych plaż na wybrzeżu Adriatyku, wiele kawiarni, restauracji, sklepików. Bardzo blisko miasta jest jedna z najładniejszych plaż w Czarnogórze – Ada Bojana – piaszczysta wyspa na środku rzeki. Wyspa pierwotnie zaczęła powstawać w 1800 roku, gdy statek o nazwie "Merito" zatonął w pobliżu dwóch małych mierzei na rzece. Piasek zaczął powoli się gromadzić i tak powstała wysepka.  

KOTOR – ok. 95 km od miejscowości Bar, pierwsze spojrzenie na Kotor zawsze KOTORpozostawia silne wrażenie. Mury broniące to miasto stanowią arcydzieło fortyfikacji. Wysokie na 15 m, szerokie na 20 m zachwycają swoim wyglądem. Kotor jest wyjątkowy ze względu na obecność jedynego w tej części Europy fiordu. Krajobraz cechuje się licznymi zatoczkami, bogatą roślinnością. Jednak odwiedzając Kotor to coś więcej niż piękne widoki, to także doświadczanie dziedzictwa kulturowego. Chociaż nie ma dokładnych informacji odnośnie powstania tego miasta, archeolodzy uważają, że został wzniesiony na fundamentach starożytnego miasta Acruvium. Ze względów obronnych Kotor został zbudowany na zasadzie labiryntu. Tworzy to niepowtarzalny klimat miasta jednak łatwo się zgubić. Najlepiej zacząć zwiedzanie miasta od głównej bramy i poruszać się według wskazówek zegara. Z placu broni można przejść do Katedry, następnie skręcić w lewo do Muzeum Morskiego, po drodze zwiedzamy Kościoła św. Luka i św. Mikołaja, potem idziemy w lewo, drogą, która doprowadzi nas z powrotem do miejsca, od którego zaczęliśmy zwiedzanie. 

CETINEJE – ok. 50 km od miejscowości Bar, dawna stolica znana z najstarszej biblioteki w Czarnogórze Parku Narodowego Lovcen oraz z licznych muzeów min. Muzeum etnograficznego, Muzeum Sztuki, czy Muzeum Historii. Miasto Cetinje od zawsze pełniło funkcję centrum kulturalnego. Co drugi rok odbywa się tam międzynarodowa wystawa sztuki - Cetinje Biennale. Jej założycielem jest książę Nikola Petrović, prawnuk króla Nikoli.

SUTOMORE – ok. 10 km od Baru, miejscowość położona w południowej części Czarnogóry, w gminie Bar, ok. 10 km na północny zachód od miasta Bar, Sutomore to mała miejscowość i popularny kurort. Posiada długą na 2 km piaszczystą plażę. Najważniejszym zabytkiem kultury jest zbudowany w VIII w. Kościół św. Tekli oraz pozostałości dwóch byłych twierdz weneckich na wzgórzu miasta. To miejsce, które urzeka spokojem i bujną roślinnością.

PETROVAC – ok. 20 km od miejscowości Bar, małe malownicze miasteczko usytuowane wzdłuż czarnogórskiego wybrzeża, zaledwie kilka minut od Budvy. Cechuje się pięknymi plażami, gęstą roślinnością, otoczony jest gajami oliwnymi.   

BUDVA – ok. 40 km od miejscowości Bar, należy do jednych z najstarszych miast nad Morzem Adriatyckim - liczy ponad 2500 lat. Charakterystyczną cechą Budvy jest bogata kultura tego miejsca, średniowieczna zabudowa centrum, ruiny starożytnych budowli, liczne świątynie. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowe Stare Miasto. Główna budowla to katedra św. Jana oraz cerkiew św. Trójcy. W miesiącach letnich odbywa się tam festiwal teatralny Grad Teatra Budva oraz Festiwal Piosenki Śródziemnomorskiej. J

JEZIORO SZKODERSKIE – ok. 30 km od miejscowości Bar, największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim, położone jest na granicy Albanii i Czarnogóry. Jezioro ma charakter krasowy, posiada liczne wysepki, na których znajdują się zabytkowe monastery, ruiny zamków, klasztorów oraz twierdz. Jest to miejsce gniazdowania licznych kolonii ptaków, jest jednym z niewielu miejsc w Europie gdzie można spotkać pelikany. Obszar jeziora oraz jego okolice został uznany terenem Parku Narodowego.
Podczas przejażdżki stateczkiem po jeziorze, od mieszkańców można usłyszeć wiele ciekawych opowieści

Wybierz pokój

Loading...