Jeżeli zdecydujecie się na zwiedzanie tego czarującego i romantycznego miasta, polecamy przede wszystkim spacer po starówce, która sama stanowi niezwykły zabytek i pamiątkę minionych lat. Wąskie, wysokie domy wspierają jeden drugi, a na ich oknach, fasadach i balkonach można zobaczyć ślady baroku, neoklasycyzmu i renesansu. Okres średniowiecza i renesansu natomiast chronił je od niepożądanych ataków – w tym czasie powstały miejskie wały obronne, które do dnia dzisiejszego są częściowo zachowane.
Z siedmiu miejskich bram, trzy z nich zachowały swój pierwotny kształt - Brama św. Benedykta, Brama pod Ścianą i Brama św. Krzyża, natomiast pozostałe bramy przeżyły wiele zmian na przestrzeni wieków. Mijając Bramę Starej Rybiarni, wejdziecie na starówkę gdzie warto zwiedzić urząd miejski, powstały w XIV wieku, który zmieniał się na przestrzeni lat.
Koniecznie należy zobaczyć kościół św. Eufemii – barokową budowlę, która jest najbardziej znanym i największym zabytkiem w mieście. Kościół poświęcony jest chrześcijańskiej męczennicy Eufemii, z którą wiążą się liczne legendy. Jedna z nich opowiada o tym, że jej sarkofag dopłynął do wybrzeży Rovinja. Sarkofag pochodzi z III wieku i jest niedokończony. O samej osobie świętej Eufemii niewiele wiemy, a jej kości pochowane są w sarkofagu znajdującym się w kościele. Święto św. Eufemii obchodzone jest 16 września, co jest jednocześnie jednym z największych świąt religinych w Rovinju.
Kamieniołom Monfiorenzo
Ten chroniny zabytek przyrody znajduje się w pobliżu Rovinja, po drodze w kierunku Puli i popularnie zwany jest “kamieniołomem fantazji”. Jego liczne warstwy świadczą o geologicznej historii istryjskiego wybrzeża. Błękitno-zielone algi mieszały się tutaj z wapiennym mułem, a prąd morski nanosił ich na wybrzeże przez miliony lat. Dzięki cierpliwości i wytrwałości przyrody powstało to niezwykłe zjawisko przyrody, a rezultatem tego wysiłku jest wspaniałej jakości kamień, kóry jeszcze w czasach Rzymian wykorzystywany był do budowy sarkofagów