Kuchnia bułgarska zachwyca swoją różnorodnością i jest uważana za jedną ze zdrowszych w Europie. Została ona ukształtowana przez wieki tradycji i wpływ sąsiednich krajów, zwłaszcza Grecji i Turcji, a także Bliskiego Wschodu, Węgier, Włoch i innych krajów śródziemnomorskich. Taka kombinacja sprawia, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie na bułgarskim menu.
Ciepły klimat Bułgarii i różnorodność geograficzna zapewniają bogactwo świeżych warzyw, ziół i owoców (często uprawianych w naturalny sposób). Dzięki temu bułgarskie jedzenie jest dosyć lekkie - zawiera duże ilości duszonych warzyw, a bogate sałatki są obowiązkowe przy daniu głównym. Również zupy są często spożywane, przyrządzane zarówno na ciepło, jak i na zimno np. tarator.
Bułgarska kuchnia obfituje też w aromatyczne mięsa - wieprzowina, cielęcina i kurczak należą do najczęściej spożywanych. Ryby i owoce morza są popularne nad wybrzeżem. Większość potraw jest zapiekana, gotowana na parze lub duszona. Smażenie należy do rzadkości ale grilowanie, zwłaszcza mięsa jest popularne. Dzięki temu potrawy zachowują walory smakowe i odżywcze.
Przepyszne sery i jogurty są istotnymi składnikami, bez których ciężko wyobrazić sobie bułgarską kuchnię. Sirene to słynny biały ser podobny do feta, często serwowany w sałatkach. Kiselo mlyako to znany nie tylko w Bułgarii kremowy jogurt, który ma imponjące właściwości odżywcze, dzięki obecności bakterii lactobacillus bulgaricus. Bułgarzy spożywają też duże ilości chleba, który jest łamany palcami do głównego dania.
Bułgarskie desery są bardzo pomysłowe i smaczne, przygotowane często z owoców, orzechów, słodkich syropów i ciasta francuskiego np. baklava.
Obiady i kolacje, często spożywane w większym gronie, odgrywają istotną funkcję społeczną w życiu Bułgarów. Dlatego posiłki te składają się z wielu dań.
Obiad zaczyna się od sałatki i często popija rakiją (narodowy alkohol Bułgarów).
Sałatka szopska: świeże warzywa i biały ser (przepis w paragrafie poniżej);
Sałatka owczarska: świeże warzywa, szynka, oliwki, grzyby, biały ser i przyprawy.
Zupa jest podawana nie tylko przed daniem głównym ale też często jako posiłek przed południem.
Tarator: idealny na gorące dni chłodnik przyrządzony z ogórków, czosnku, koperku i orzechów na bazie jogurtu;
Bob czorba: tradycyjna zupa fasolowa z marchewką, cebulą, pomidorami i miętą, przyprawiona do smaku. Pokrojona kiełbasa może być również dodana;
Ribena czorba: popularna na wybrzeżu zupa rybna z warzywami i lubczykiem.
Dania główne są często serwowane z pieczywem, które łamie się palcami.
- Banica: ciasto filo z nadzieniem z białego sera (sirene) i jajek, warzyw a czasem nawet mięsa.
- Sarmi: mięso mielone, ryż i przyprawy zawinięte w liście winogron lub kapusty.
- Kebapczety: zapiekane, przyprawione kiełbaski z mięsa mielonego.
- Nadziewana papryka: papryka wypełniona nadzieniem z ryżu, mięsa, warzyw i przypraw.
- Kjuftety: przyprawione kulki z mięsa zapiekane, smażone lub grilowane.
- Gjuwecz: gulasz przyrządzony z warzyw i mięsa, serwowany w glinianym naczyniu.
- Małże organiczne: powszechnie dostępne na bułgarskim wybrzeżu, smażone z różnymi sosami, białym winem, czasem z ryżem.
- Skumbriya na keremidi: makrela zapiekana w glinianym naczyniu, serwowana z sosem pomidorowym.
- Obiad kończy się zazwyczaj słodkim deserem.
- Baklava: ciastko przyrządzone z warst ciasta filo, miodu i orzechów.
- Kadaif: nitkowate ciasto z orzechami, cukrem, masłem i przyprawami.
Znakomitej kuchni bułgarskiej towarzyszą wyśmienite wina (białe i czerwone), doceniane przez znawców w Europie i nie tylko. Słynne odmiany białego wina w Bułgarii to Dimiat, Chardonnay, Muskat, a wśród czerwonych win Gamza, Mavrud, Pamid, Merlot.