Zwiedzamy
Mostar
Mostar leży pomiędzy górami, w szerokiej dolinie Neretwy. Symbolem miasta jest Stary Most. Stary Most spinał brzegi Neretwy przez ponad 400 lat. Zgodnie z tradycją jedna strona uchodziła za „turecką”, druga za „chorwacką”. Obecnie, po wojnie, miasto też jest podzielone, choć formalnych granic nie ma. Chorwaci żyją po zachodniej stronie rzeki, a Muzułmanie po wschodniej.
Według legendy w połowie XVI w. sułtan Sulejman II rozkazał budowniczemu Hayruddinowi wybudować most nad Neretwą, a w razie niepowodzenia obiecał go ściąć. Budowniczy pracował 10 lat, a po postawieniu mostu ze strachu uciekł w góry. W lipcu 2005 Stary Most i jego najbliższe otoczenie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Warta uwagi jest również Carsija - starówka na prawym brzegu Neretwy. Znajdziemy tu wiele domów z czasów tureckich, a także ruiny starego fortu.
Dubrownik
Dubrownik to niewielkie miasto położone na południu Dalmacji. Mimo swych niedużych rozmiarów uważane jest za najpiękniejsze miasto w Chorwacji, nic więc dziwnego, że wiele osób nazywa je „perłą Adriatyku”.
Dubrownik ma bogatą, unikalną, polityczną i kulturalną historię, dlatego został zapisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO. jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc i najsławniejszym Śródziemnomorskim miastem. Piękną, jednorodną stylistycznie Starówkę otaczają olbrzymie mury obronne. Na Starówce niemal wszystko jest z kamienia: zarówno domy, jak i ulice, a ich powierzchnia przez całe wieki została wypolerowana niemal do granic możliwości.
Faktycznie potwierdza się tu znana wypowiedź irlandzkiego pisarza Bernarda Shaw: Ci, którzy szukają raju na ziemi muszą przyjechać do Dubrownika.
Poza wieloma zabytkami, Dubrownik proponuje również turystom wiele wydarzeń kulturalnych. Z pewnością najważniejszą taką imprezą jest Letni Festiwal „Libertas”, który odbywa się w mieście co roku od 10 do 25 sierpnia. W 33 miejscach w mieście organizowane są wówczas spektakle teatralne oraz koncerty muzyczne. Występują nie tylko lokalne gwiazdy, ale także artyści z całej Chorwacji, a nawet z zagranicy.
Split
Jest to największe miasto środkowej Dalmacji i jedna z najstarszych (1700 lat) osad handlowych Chorwacji. Unikatowa architektura i atmosfera panująca na malowniczych uliczkach sprawiają, że czuje się tu ducha historii i starożytności.
Turyści z całego świata przyjeżdżają do Splitu, by zwiedzić pozostałości pałacu cesarza rzymskiego Dioklecjana wybudowanego na przełomie III i IV w. n.e. Po upadku imperium rzymskiego ludność miasta osiedliła się w pałacu, czyniąc z jego korytarzy ulice, a z cesarskich komnat mieszkania. Poza tym w Splicie jest wiele innych zabytków. Dość wspomnieć dominującą w panoramie miasta katedrę oraz mury obronne ze słynnymi bramami: Złotą, Srebrną i Żelazną. Od 15 lipca do 15 sierpnia odbywa się w Splicie Letni Festiwal. W tym czasie mają tu miejsce przedstawienia operowe, teatralne, baletowe oraz koncerty na scenach pod gołym niebem.
Korcula
Korcula jest typowym, dalmatyńskim miastem, z okrągłymi wieżami obronnymi i domami o czerwonych dachach, które tworzą ciasną zabudowę. Wewnątrz murów, znajdują się gotyckie i renesansowe budowle, pałace, uliczki i place z mnóstwem zabytków.
Korcula należała dawniej do wspaniale prosperującej Republiki Weneckiej. Jej stare miasto z przełomu XV i XVI w. to prawdziwy klejnot architektury. Najprawdopodobniej to właśnie w Korculi urodził się znany podróżnik i odkrywca Marco Polo. Jego rodzinny dom to jedna z największych atrakcji miasta. Korcula często nazywana jest „małym Dubrovnikiem”. Stara część miasta zbudowana została na niewielkim półwyspie, i podobnie jak Dubrovnik całkowicie otoczona jest masywnymi murami.
W Korculi odbywa się co roku od 27 do 29 lipca Moreska, impreza folklorystyczna organizowana na pamiątkę walk z piratami pod koniec XVI w. Punktem kulminacyjnym festynu jest walka o piękną niewolnicę Bulę pomiędzy królem murzyńskim Moro i białym władcą. Pokazom towarzyszą recytacje starych wierszy i poezji rycerskie