ul. Kępa 6, Czaniec +48 519 395 478 jadrantravel@jadrantravel.pl

Hotel Lukas

OD 270 EURO / OSOBA
Hotel Lukas

Hotel Lukas

Hotel Lukas w Gradac dysponuje restauracją, sezonowym odkrytym basenem oraz barem i ogrodem.

Ten rodzinny hotel oferuje zakwaterowanie w nowoczesnym trzypiętrowym budynku ze spektakularnymi widokami na morze i okoliczne wyspy.

Do dyspozycji Klientów jest mniejszy hol wejściowy z recepcją i lobby, salon, łącze WiFi (w holu bezpłatnie), stylowa restauracja z tarasem, odkryty basen z wydzieloną częścią dla dzieci, podgrzewany taras ( salon) i świetlica, parking w zamykanym garażu

Obiekt oferuje wieczorne programy rozrywkowe i całodobową recepcję.

W hotelu w każdym pokoju znajduje się biurko, telewizor z płaskim ekranem oraz łazienka. W apartamentach dostępna jest lodówka.

W hotelu Lukas serwowane jest śniadanie w formie bufetu.

W okolicach Gradacu goście mogą uprawiać różne formy aktywnego wypoczynku, na przykład piesze wycieczki.

Personel obiektu może zorganizować dla Gości piesze i rowerowe wycieczki, nurkowanie, rejsy łodzią oraz zwiedzanie tradycyjnej dalmatyńskiej wioski.

Latem Goście mogą posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu tradycyjnych zespołów klapa lub skorzystać z licznych udogodnień sportowych na pobliskiej plaży.

Nadmorska promenada prowadzi do centrum miasta. Klub nocny oddalony jest od obiektu o 400 metrów.

W odległości 13 km od hotelu znajduje się port promowy w mieście Ploče.

Od najbliższego lotniska w Mostarze obiekt dzieli 71 km, a od lotniska w Splicie - 120 km.

Makarska oddalona jest od hotelu Lukas o 42 km, a Neum - o 46 km. Najbliższe lotnisko położone jest na wyspie Brač, 58 km od hotelu.

Checkin: 14:00
Checkout: 10:00
Centrum: 100m
Sklepy: 100m
Plaża: 200m
Udogodnienia obiektu
Udogodnienia Dla Osób Niepełnosprawnych
Centrum Fitness
Prywatny Ogród
Parking
Taras
Pokoje Rodzinne
Restauracja
Miejsce Do Grillowania
Bar
Ogród
Przewodowy Dostęp Do Internetu
Bezprzewodowy Internet Wifi
Hol / Lobby
Pokoje dla Niepalących
Spa / Wellness
Informacja Turystyczna
Odkryty Basen
Winda
Plac Zabaw Dla Dzieci
Kawiarnia
Lekarz Na Telefon
Restauracja (Ã la carte)
Szybkie Zakwaterowanie / Wykwaterowanie
Stylowy Hotel
Ogrzewanie
Wędkarstwo
Nurkowanie
Słoneczny taras
Obiekt Dla Niepalących
Piesze Wycieczki
Gradac

Lokalizacja Gradac

To najbardziej na południe wysunięte miejsce Riwiery Makarskiej stało się już przed wielu laty popularnym miejscem wypoczynku. Położenie Gradacu jest bardzo korzystne, gdyż 13 km stąd znajduje się port Plocze i oczywiście główna chorwacka magistrala. Wartymi zwiedzenia są na pewno wykopaliska archeologiczne, odkrywające historię tego miejsca sięgającą aż do czasów rzymskich oraz gruzy fortyfikacji, zbudowanej jako środek obronny przed najazdami Turków w XVI wieku.  Tutejsze kamyczkowe plaże, które odznaczają się swą długością oraz szerokością, nazywają się żalo. Najpopularniejszą z nich jest plaża Gornja Wala, znajdująca się na południu miejscowości. Co więcej, jest ona uważana w ogóle za najpiękniejszą plażę nad Adriatykiem. Z pewnością nie powinno się ominąć kąpieli w tych okolicach, pomimo że w Gradacu można spędzać wolny czas na wiele różnych sposobów. Obok uprawiania wodnych i innych sportów warto zajrzeć do miejscowych dyskotek pod gołym niebem lub odwiedzić którąś z uroczystości ludowych (polecamy Gradacką noc turystyczną urządzaną w lipcu lub uroczystości św. Michała, które odbywają się regularnie 29 września). Idealną opcją dla miłośników dzikiej przyrody jest natomiast wycieczka do Jeziora Bacinskiego, znajdującego się 8 km od Gradaca, niedaleko wioski Bacina. Jezioro tworzone jest właściwie przez 6 połączonych ze sobą pojedynczych jezior krasowych, których głębokość jest czasami większa niż 28 metrów. Jest też bardzo interesujące, że poziom wody znajduje się nad poziomem morza, natomiast dno znajduje się pod nim. Obszary Gradaca cenne są również pod względem historycznym, niedawno odkryto tu bowiem dowody archeologiczne potwierdzające istnienie tutaj średniowiecznych siedlisk władców starochorwackich.
Pokój Standard z balkonem

Pokój Standard z balkonem

Eleganckie, klimatyzowane pokoje dwuosobowe z możliwością dostawki

Przeznaczone dla maksymalnie 3 osób są wyposażone w zaplecze socjalne (prysznic, WC, suszarkę do włosów), telefon, klimatyzację, radio, telewizję satelitarną, zamrażarkę, zamrażarkę.

Pościel dla dzieci i wysoki stół są dostępne na życzenie. We wszystkich pokojach obowiązuje zakaz palenia.

W apartamentach dostępna jest lodówka.

Wyposażenie Pokoju:
balkon, widok na morze, telewizor, telefon, kanały satelitarne, wykładzina podłogowa, sofa, szafa/garderoba, prysznic, bezpłatny zestaw kosmetyków, łazienka, budzenie na życzenie

19-20 metrów kwadratowych

Wyposażenie:
    • Suszarka
    • Klimatyzacja
    • Łazienka
    • Lodówka
    • Bezprzewodowy Internet Wifi
    • Mini Bar
    • Kolorowy Telewizor
    • Dostęp Do Internetu
    • Szybki Internet
    • Telefon
    • TV
    • Budzik
    • Radio
    • Wyposażenie Łazienki
    • Ogrzewanie
Restauracja & Bar z tarasem

Restauracja & Bar z tarasem

Klimat dalmatyńskiej kuchni przygotowywanej z najlepszych składników , najbliższej okolicy poznacie w restauracji hotelowej z tarasem.

Piękne widoki z dużego tarasu dopełnią ucztę dla podniebienia.

W hotelu Lukas serwowane jest śniadanie w formie bufetu.

Obiadokolacja w formie wyboru z menu (do wyboru kilka menu, bufet sałatkowy, deser, napoje za opłatą).

Hotel słynie z wyśmienitej domowej kuchni.

Ciekawostki Riviery Gradac

Ciekawostki Riviery Gradac

Legenda o Kačićów
Pierwsi przedstawiciele rodziny Kačićów po przybyciu na tereny dzisiejszej Riwiery Gradac zbudowali twierdzę. Ponieważ znali się również na budowaniu statków wkrótce zbudowali mała flotę szybkich stateczków, na których napadali na przepływające statki. Kačiće przybyli z Węgier, gdzie pozostawili po sobie niedokończone krwawe porachunki. W pogoni za zemstą ruszyło za nimi plemię Zagara, które napadło i okradło ich nową siedzibę w czasie gdy Kačići byli zajęci piractwem. Kobiety, dzieci i starszyznę wzięli do niewoli i odpłynęli do Baškiej Vody. Odwet Kačićów był natychmiastowy. Podczas gdy Zagarzy bawili się i pili na plaży w Baškiej Vodzie napadli na nich od strony lądu i morza, zajęli ich statki i uwolnili członków rodziny.

Walki z Turkami
W roku 1500, gdy wojska tureckie splądrowały sąsiednią Hercegowinę hordy Turków ruszyły w kierunku Adriatyku siejąc spustoszenie. Wszędzie zapanował strach, który potęgowały ponabijane na pale odcięte głowy. Kobiety, dzieci i ludzie starsi z terenów Riwiery Gradac uciekali na pobliskie wyspy, a mężczyźni, przodkowie dzisiejszych mieszkańców Riwiery, walczyli z nieprzyjacielem zastawiając na niego liczne pułapki w górskich wąwozach. Po błyskawicznych atakach wycofywali się w góry, gdzie w licznych jaskiniach mieli swoje kryjówki, a w nich wystarczające zapasy wody i pożywienia. W celach obronnych wybudowano i umocniono osadę Lavčanj oraz wysoką obronną wieżę, z której blokowano Turkom dostęp do morza. Wielki wezyr bośniacki zebrał 40.000 armię i ruszył w kierunku Adriatyku na tereny dzisiejszej Riwiery Gradac. Sprzymierzeni z wojskami Republiki Weneckiej mieszkańcy odparli atak i wygrali bitwę…


Wyjątkowy krajobraz Riwiery Gradac
Unikalny koloryt gór opalizuje na zielono dzięki przybrzeżnym lasom iglastym i przejrzystym wodom morza. Zachęcamy do odkrywania tajemnic morskiego dna Riwiery Gradac lub do przechadzek szlakami turystycznymi prowadzącymi do licznych punktów widokowych w pobliskich górach kryjących setki jaskiń i lejów krasowych. To jest właśnie Riwiera Gradac. Masyw górski Biokovo, który góruje nad Riwierą Gradac jest światowym unikatem pod względem liczby, a także łącznej długości i głębokości jaskiń i innych zjawisk krasowych.

Wzdłuż 16-kilometrowego wybrzeża Riwiery Gradac rozproszonych jest 36 kamyczkowych plaż. Łączna długość wszystkich plaż wynosi 10 kilometrów, z czego 7 kilometrów to plaże w miejscowościach turystycznych. Setki tysięcy metrów kwadratowych plaż nawet w szczycie sezonu gwarantują naszym gościom wystarczająco dużo miejsca i intymności, dlatego tradycyjnie już niektóre plaże przeznaczone są dla nudystów. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie plaże są oddalone o zaledwie kilka kroków od hoteli, kempingów i apartamentów…

Właściwości mikroklimatu
Klimat na Riwierze Gradac jest przez cały rok łagodny, a w rankingu ilości dni słonecznych nasza Riwiera obok Hvaru zajmuje najwyższe miejsce spośród wszystkich miejsc nad Adriatykiem. Temperatura morza jest odpowiednia do kąpania przez 190 dni w ciągu roku, a analizy czystości wód morskich przy Riwierze Gradac dają zawsze rezultat najwyższej jakości.

Wyjątkowe lecznicze właściwości wód morskich Riwiery Gradac w okresie od kwietnia do czerwca
W naszych archiwach zachowane są artykuły z gazet mówiące o leczniczych właściwościach wód morskich. Mieszają się one z uchodzącymi do Adriatyku przy brzegach Riwiery wodami z podziemnych górskich źródeł, a odkryli je ginekolodzy z Sarajewa. Organizowali oni turnusy dla swoich pacjentek, które przyjeżdżały na Riwierę Gradac przed szczytem turystycznym, kiedy to skład wody morskiej był najlepszy w leczeniu schorzeń ginekologicznych. Wiele pacjentek, które miały problemy z zajściem w ciążę po miesięcznym, regularnym zażywaniu leczniczych kąpieli zachodziły w ciążę i rodziły dzieci, z których wiele, już jako goście, po dziś dzień przyjeżdża na naszą Riwierę. Lecznicze właściwości wody morskiej na Riwierze Gradac zostały udokumentowane również w przypadkach leczenia schorzeń reumatycznych.

Cenne ślady chrześcijaństwa na terenach Riwiery Gradac
Riwiera Gradac ze względu na swoje historyczne powiązania zajmuje centralne miejsce w całym regionie. Ślady chrześcijaństwa prowadzą w kierunku Veprica i Međugorja, a ślady historyczne daleko w przeszłość. Klasztor w Zaostrogu jest najstarszym zachowanym klasztorem na terenie całego województwa Splitsko-dalmatyńskiego. Bogactwo eksponatów w klasztornym muzeum uzupełnia wspaniały zbór ponad 20.000 starych ksiąg oraz wspaniały przyklasztorny ogród botaniczny. W starej wsi w górę od Zaostroga są trzy kościoły: stary gotycki kościół Św. Barbary, kościół Św. Rocha z XVII wieku oraz nowszy kościół Św. Barbary z 1872 roku.

Antyczne pozostałości
Tereny Riwiery Gradac był zamieszkane już w czasach rzymskich, o czym świadczą liczne antyczne zabytki jak na przykład płaskorzeźba boga Mitry lub płyta nagrobkowa Aurelia Venturia znajdujące się w zbiorach klasztornych w Zaostrogu.

Trasy rowerowe prowadzące do punktów widokowych na wzgórzach

Po masywie górskim wznoszącym się nad Riwierą Gradac prowadzą trasy rowerowe, którymi dotrzeć można do atrakcyjnych punktów widokowych.a.

Stolica dawnej Paganii
Bizantyjski cesarz Konstantyn Porfirogeneta oznaczył twierdzę w Ostrogu (po której Zaostrog dostał swoje imię: za-Ostrog) pod wzgórzem Viter jako stolicę chorwackiego państwa Paganii. Pagania, którą założyli Nerentanie, w okresie kiedy była potęgą (IX i X wiek) obejmowała terytorium od rzeki Cetiny na zachodzie do rzeki Neretwy na wschodzie. Północną granicę stanowiły górskie szczyty Ljubuča, Vrana i Čvrsnice. Do Paganii należał też Półwysep Pelješac oraz wyspy Brač, Hvar, Korčula i Mljet. Przy dobrej pogodzie ze wzgórza Viter górującego nad Ostrogom widać było całą Paganię. Dziś do tego punktu widokowego zdążają z aparatami fotograficznymi liczni amatorzy wspinaczki i alpiniści.

Dziedzictwo kulturowe Cesarstwa Austro-Węgierskiego w Zaostrogu
W okresie rządów Austro-Węgier w Zaostrogu wybudowano kamienne molo oraz uregulowano bieg często podtapiającego wieś potoku. W tamtych czasach było to jedyne molo oprócz mola w Makarskiej, do którego mogły przycumować statki handlowe przypływające do tej części wybrzeża Adriatyku. Mocna konstrukcja mola wytrzymała też silne trzęsienie ziemi w 1962 roku. Z kolei nurt górskiego potoku, który w Zaostrogu wpada do morza uregulowano tworząc specjalne koryto z kamiennych bloków. Obecnie zarówno molo jak i koryto są chronionymi, historycznymi zabytkami.

Jedyne miejsce na ziemi gdzie słońce każdego ranka wschodzi 2 razy
Zaostrog jest jedynym miejscem na świecie gdzie słońce okresowo wschodzi dwa razy w czasie jednego poranka. Pierwszy raz słońce wschodzi pod wzgórzem Viter po czym na dwadzieścia minut znika za stromymi skałami aby ponownie wzejść. Jest to fenomen na skalę światową, który koniecznie trzeba sfilmować…

Legenda o leczniczej zatoce Teuty w Zaostrogu
Lokalni mieszkańcy przenoszą z pokolenia na pokolenie świadectwa o leczniczym i terapeutycznym działaniu wody morskiej przy wybrzeżu Riwiery Gradac. Jest jedna legenda szczególnie związana z małą zatoką i portem z Zaostrogu. To właśnie tutaj zażywała kąpieli królowa Teuta, która w tamtym czasie przebywała w miejscu dzisiejszego Sućuraja. Według legendy kąpiele w zatoce miały cudowny wpływ na jej libido i zdrowie intymnych części ciała pomimo burzliwego życia seksualnego…

Kuchnia Regionu

Kuchnia Regionu

Z racji na swoje położenie Gradac serwuje turystom przepyszne dania rybne, nie stroni tutejsza kuchnia również od owoców morza.
Jednak warto spróbować również specjałów typowych dla kuchni chorwackiej.
Podczas wakacji należy więc skosztować stubicy czyli wieprzowej pieczeni z farszem śliwkowym, duszonej w winie i śliwowicy, lub sarmę czyli gołąbki, zawijane w liście kiszonej kapusty
Kuchnia chorwacka charakterystyczna dla regionu Dalmacji to przede wszystkim kuchnia zdrowa. Przeważają w niej dania lekkie, skomponowane z warzyw, oliwek, aromatycznych ziół oraz gotowanych lub smażonych ryb i mięs. Chorwaci też umiejętnie wykorzystują „plodove mora”, czyli owoce morza. Bogactwo smaków to wynik wpływów włoskich, weneckich, tureckich i francuskich.

W każdej miejscowości turystycznej oraz przy głównych drogach znajdują się tzw. gostionice i konoby – restauracje i tawerny. Wyobraźmy sobie taką sytuację – wchodzimy do jednej z takich tawern na adriatyckim wybrzeżu, siadamy przy stole i zapoznajemy się z menu. Po krótkim czasie okazuje się, że nazwy widniejące w jadłospisie są dla nas całkowicie niezrozumiałe! Aby uniknąć takich sytuacji, warto wcześniej dowiedzieć się, co oznaczają tajemnicze nazwy dań
Serwowanie potraw w chorwackich restauracjach ma swój określony porządek. W większości restauracji kelner przynosi „hladni pladanj", czyli przystawki – oliwki, ser, pieczywo, paprykę. Jest to zwyczaj charakterystyczny dla kuchni śródziemnomorskich, obecny również w Grecji i na Cyprze. Hladni pladanj to dopiero preludium do posiłku właściwego - po nim przychodzi czas na dania główne - "glavna jela". Specjalnie dla Państwa prezentujemy przepisy na najciekawsze potrawy z dalmatyńskiego menu:
Napoje do potraw - króluje czerwone wino
Chorwackie wina zajmują czołowe miejsca w rankingach najlepszych win świata. W czołówce znajduje się wino dingač, wyrabiany z odmiany winorośli uprawianej na półwyspie Peljeszac. Rekordy popularności bije jednak proszek - wino słodkie, uwielbiane zwłaszcza przez panie. Niestety piwosze spędzający wczasy w Chorwacji mogą poczuć się zawiedzeni - Chorwaci nie pałają tak wielką sympatią do tego trunku jak Polacy - najpopularniejsze marki to Stella Artois, Tuborg i Kaltenberg. Inne trunki, takie jak brandy, podawane są jako aperitif, a nie po posiłku. Ogromnie popularne są natomiast wódki ziołowe, tzw. rakije.

Plaże

Plaże

Mimo wszystko największą atrakcją turystyczną tej miejscowości jest najdłuższa plaża, jaką może się poszczycić Riwiera Makarska.

Mowa tutaj o plaży Gornja Vala, której aż 5 kilometrów przypada na tereny Gradacu. Plaża ta w większości jest żwirowa, jednak zdarzają się również fragmenty piaszczystych ustępów.

Jest na niej wydzielony również odcinek, dla tych, którym w kąpieli słonecznej przeszkadza nawet skąpy kostium kąpielowy. Jest to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych.

Przejrzyste wody Adriatyku aż zachęcają aby skorzystać z kursu nurkowania czy wręcz skakać po falach na skuterach wodnych. Ci, którzy nie przepadają za wodą, mogą korzystać z promieni słonecznych leżakując na plaży, lub spacerując po okolicy.

Bliskość gór zachęca do wspinaczki i odbywania długich pieszych wycieczek. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem cyclingu, również bez problemu możesz się zaopatrzyć w jednoślad i na nim poznawać uroki Gradacu.

Relaks & Zabawa

Relaks & Zabawa

Spędzając urlop w miejscowości Gradac, warto poświęcić moment na zobaczenia reliktów mienionych epok. Mowa tutaj o resztkach średniowiecznej wieży z XVI wieku, która znajduje się na terenie miasta. Ciekawym doznaniem będzie zwiedzenia kaplicy św. Paskala, na wzgórzu Gradac, która jest jednym z najstarszych zabytków w tej miejscowości. Młodsze, bo pochodzące z 1852 roku są dwa kościoły znajdujące się w tym mieście. Mowa tutaj o kościele św. Michała i kościele św. Antoniego. Miłośnicy sztuki będą mieli okazję zobaczyć wystawę chorwackiego malarza Mladena Vete, która jest umiejscowiona w klasztorze franciszkanów.

Gdzie warto się udać, kiedy postanowimy zmienić otoczenie? Kiedy będziemy mieć dość morza, czekają na nas Jeziora Bacińskie (Baćinska Jezera). Te słodkowodne jeziora krasowe to miejsce wręcz wymarzone dla wędkarzy, którym znudziły się już morskie połowy. W odległości zaledwie 40 km od Gradac, znajduje się słynne na całym świecie Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju w Medjugorje. Warto się tam udać aby zobaczyć jakie tajemnice przyciągają tu co roku ponad 1,5 miliona turystów. Mimo że do Dubrovnika trzeba będzie nadłożyć 110 kilometrów, to grzechem byłoby nie odwiedzić perły Adriatyku. Zabytki, które znajdziemy w tej miejscowości, udowodnią nam że nie na darmo Dubrovnik znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Można również popłynąć na okoliczne wyspy, chociażby wyspę Hvar, która jest uważana za jedną z piękniejszych wysp na świecie. Takie cudo, na którym każdy znajdzie coś dla siebie należy zobaczyć na własne oczy. 

Sport & Rekreacja

Sport & Rekreacja

Miasto posiada szeroką gamę obiektów sportowych i rekreacyjnych, dzięki czemu miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą grać w tenisa, tenisa stołowego, minigolfa, water polo, nurkować, żeglować, jeździć na nartach wodnych, grać w siatkówkę plażową, piłkę nożną, koszykówkę i ćwiczyć fitness oraz uprawiać różne inne sporty.

Możesz skorzystać z bogatej oferty wycieczkowej w Gradac, zarówno na lądzie jak i łodzią na pobliskie wyspy.

Riwiera Gradac posiada wszystko co potrzebne do rozwoju turystyki sportowej i rekreacyjnej.

Oznaczone szlaki turystyczne stanowią wyzwanie dla miłośników spacerów, a wyższe wzniesienia przyciągają amatorów górskich wycieczek i wspinaczki.

Na terenie Riwiery Gradac przygotowano również trasy rowerowe o łącznej długości dwudziestu kilometrów.

Miłośnicy gór i adrenaliny mogą wybrać się nieco dalej do Parku Przyrody Biokovo, a turyści szukający spokoju i chcący odzyskać wewnętrzną równowagę mogą wybrać się do sanktuarium w Vepricu lub do Međugorje w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie.

Jednodniowe i kilkudniowe wycieczki obejmują najróżniejsze formy aktywnego wypoczynku połączonego z rejsami po morzu i degustacjami wina na Pelješcu, Hvaru i Korčuli

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Obszar Gradec był zamieszkały już w czasach prehistorycznych. Znakiem tego faktu są liczne kopce kamieni datowane na epokę brązu i wczesną epokę żelaza. W czasach rzymskich, terytorium Gradec był najprawdopodobniej najchętniej zasiedlanym miejscem rzymskich civitas Biston, które jako nadbrzeżne centrum należało do kolonii Narona oraz było bardzo ważną twierdzą, a obecnie znajduje się na terenie Chorwacji.

Przy okolicy Gradina, został znaleziony kawałek gzymsu monumentalnego budynku z II-III wieku, jak również rzymskie kawałki monet. Niedaleko hotelu Laguna, odnaleziono wiele grobowców, stąd uważa się, że w tym miejscu był kiedyś rzymska nekropolia.
Średniowieczna miejscowość Lapčan lub Labinac, które było wspomniane pod nazwą Labineca przez bizantyjskiego cesarza Konstantyna VII Porfyrgeniusza w połowie X wieku, miejsce to reprezentuje tereny obecnego miasteczka Gradac.

Poprzednio, Gradac był wspomniany po raz pierwszy w 1649 roku. Nazwano go po twierdzy, która była położna na wzniesieniu, ponad obecnie widocznym kościołem św. Michała, a który został wybudowany prawdopodobnie podczas VI wojny wenecko-tureckiej (1645-1669), jako opór przeciwko Turkom. Nawiązując do rysunku narysowanym przez weneckiego wojskowego inżyniera i kartografa, Giuseppe Santini, rycina reprezentuje morskie i lądowe bitwy pomiędzy Wenecjanami a Ottomanami w Gradac w 1666 roku, gdzie wieża jest pokazana w płomieniach.

Podczas II Wojny Światowej, Gradac był częścią Niezależnego Państwa Chorwacji. Pod koniec 1944 roku, jugosłowiańscy partyzanci schwytali brata zakonnego Anselmo Kamber i wywieźli z miasta. Zabrali go do Makarska, gdzie zabili 7 lutego 1945 roku. W 2008 roku, jego szczątki zostały znalezione w okopie i został pochowany w Makarska po 63 latach od jego śmierci.

Pozostałości po starej wieży z XVI wieku są możliwe do obejrzenia w opuszczonej wiosce Čista, ponad Gradac, w miejscu ówczesnego regionu Fragistin.
W jego otoczeniu nadal są szeregi opuszczonych domów z typową charakterystyką architektoniczną tego regionu. Jeden z najstarszych na terytorium Gradac istniejących gmachów to kaplica św. Pasquale na górze Plana, ze sklepieniem siodłowym nadającym kształt beczki orzechowej.

Obok starej parafii kościoła św. Antoniego znajduje się lokalny cmentarz i nowszy kościół św. Michała, wybudowany w 1852 roku, dokładnie w strefie Gradina, starej lokalizacji rzymskiej. W starym kościele znajdują się marmurowe ołtarze z posągami. Najznakomitrza spośród nich jest drewniana rzeźba świętego Rocha. Innym ciekawym obiektem jest wytoczona z kamienia chrzcielnica, prawdopodobnie przeniesiona ze starego kościoła. Przed wojną w 1990 roku, miasto Gradac posiadało pomnik nieznanego żołnierza stworzonego przez słynnego chorwackiego rzeźbiarza Antun Augustinčić, poświęcony zabitym partyzantom podczas Drugiej Wojny Światowej. Została zniszczona w akcie wandalizmu przez jedną z chorwackich brygad na początku wojny z lat dziewięćdziesiątych. Gradac jest dobrze znany dzięki antyfaszyskiej i partyzanckiej historii, która jest obecnie objęta rewizji i zniesławienia.

Gradac posiada monument ku pamięci mieszkańców zabitych przez jugosłowiańskich partyzantów podczas II Wojny Światowej

Zwiedzamy

Zwiedzamy

Gdzie warto się udać, kiedy postanowimy zmienić otoczenie? Kiedy będziemy mieć dość morza, czekają na nas Jeziora Bacińskie (Baćinska Jezera).

Te słodkowodne jeziora krasowe to miejsce wręcz wymarzone dla wędkarzy, którym znudziły się już morskie połowy. W odległości zaledwie 40 km od Gradac, znajduje się słynne na całym świecie Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju w Medjugorje.

Warto się tam udać aby zobaczyć jakie tajemnice przyciągają tu co roku ponad 1,5 miliona turystów. Mimo że do Dubrovnika trzeba będzie nadłożyć 110 kilometrów, to grzechem byłoby nie odwiedzić perły Adriatyku.

Zabytki, które znajdziemy w tej miejscowości, udowodnią nam że nie na darmo Dubrovnik znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO.

Można również popłynąć na okoliczne wyspy, chociażby wyspę Hvar, która jest uważana za jedną z piękniejszych wysp na świecie. Takie cudo, na którym każdy znajdzie coś dla siebie należy zobaczyć na własne oczy.

Zapytaj o ofertę

Ze względu na dynamicznie zmieniające się CENY oraz PROMOCJE!
Prosimy o wypełnienie formularza, przygotujemy specjalną ofertę dla Ciebie.
Szczegóły zapytania
Dane kontaktowe